Dzień Niepodległości (11 listopada)

8 listopada w Bibliotece Głównej SGGW oraz w holu Auli Kryształowej odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. W tym szczególnym dniu społeczność akademicka SGGW uczciła nie tylko 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 150. rocznicę urodzin prof. Władysława Grabskiego, wybitnego ekonomisty, reformatora i rektora SGGW w latach 1926–1928.
150 rocznica urodzin prof. Władysława Grabskiego
Uroczyste obchody rozpoczęły się w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej SGGW, gdzie zgromadzeni wysłuchali wykładu prof. dr hab. Mariana Drozdowskiego. Profesor przedstawił genezę odzyskania przez Polskę niepodległości, uwzględniając złożony kontekst międzynarodowy oraz rolę, jaką w tym procesie odegrali Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Wincenty Witos. W swoim wystąpieniu omówił wyzwania społeczno-ekonomiczne, przed jakimi stanęła odrodzona Polska, a które w roli premiera podjął prof. Władysław Grabski.
Następnie prof. dr hab. Wojciech Morawski wygłosił prelekcję zatytułowaną „Międzynarodowy kontekst reform prof. Władysława Grabskiego”. Oba wystąpienia przypomniały słuchaczom o kluczowej roli prof. W. Grabskiego w stabilizacji polskiej gospodarki poprzez wprowadzenie nowej waluty – złotego, w miejsce marki polskiej, reformę systemu podatkowego oraz utworzenie Banku Polskiego.
Po części prelekcyjnej odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które prowadził Chór SGGW i Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI.
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy i Apel Poległych
Kolejna część uroczystości miała miejsce w holu Auli Kryształowej z udziałem pocztu sztandarowego uczelni, gdzie wspólnie oddano hołd członkom społeczności akademickiej SGGW, poległym i zamordowanym w latach 1918-1920 oraz 1939-1945. Apel Poległych poprowadził dr inż. Marcin Świątek z Instytutu Nauk o Zwierzętach, Katedra Hodowli Zwierząt.
Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia repliki tablicy upamiętniającej studentów, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1918-1920. Historię tablicy przedstawił mgr Józef Rzewuski, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Oryginalna tablica została odsłonięta w styczniu 1924 r. przy ulicy Miodowej. Prawdopodobnie w 1930 r. przeniesiono ją do holu gmachu I SGGW przy ulicy Rakowieckiej. W 1951 r. zdjęto ją przymusowo. Dzięki prof. K. Stegmanowi przechowano ją w piwnicach Zakładu Rybactwa aż do 1978 r., kiedy to została przewieziona do Kościoła Akademickiego św. Anny. W 1987 r. z inicjatywy ówczesnej rektor prof. dr hab. Marii Radomskiej, tablicę odnowiono i umieszczono w Kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej w tym kościele. W 1994 r. uzupełniono ją o nazwiska kolejnych poległych.
W 2024 r. dzięki staraniom prof. dr. hab. Sławomira Podlaskiego, przy wsparciu Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz za aprobatą, pomocą finansową i organizacyjną władz uczelni, na czele z rektorem prof. dr hab. Michałem Zasadą, zdecydowano o wykonaniu repliki tablicy i umieszczeniu jej w holu Auli Kryształowej.
W ramach uczelnianych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, replika historycznej tablicy powróciła do SGGW, by kolejne pokolenia pracowników, studentów i absolwentów pamiętały o ofierze krwi, jaką ich poprzednicy złożyli dla wolnej Polski. W swoim przemówieniu podkreślił to prof. dr hab. Sławomir Podlaski.
Wieńce pod tablicą złożyły delegacje: władz uczelni z rektorem prof. dr. hab. Michałem Zasadą na czele, Stowarzyszenia Wychowanków SGGW, Komisji Uczelnianej NSZZ „Solidarność” SGGW, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydziału Socjologii i Pedagogiki, Samorządu Studentów SGGW.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW pod przewodnictwem dr. hab. Dawida Olewnickiego.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zostały zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków SGGW oraz Muzeum SGGW, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Instytut Nauk Socjologicznych i Pedagogiki oraz Wydział Socjologii i Pedagogiki SGGW.
(https://www.sggw.edu.pl/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci-2/)
(fot. Jolanta Stawicka)

Kalendarium związane z historią Tablicy
Rok 1918
Ledwo odzyskana niepodległość jest zagrożona. Trzeba walczyć o stabilizację granic Rzeczpospolitej. Młodzież studencka masowo wstępuje do wojska. Powstaje 36 pułk Legii Akademickiej, tworzą się szwadrony ułanów i szwoleżerów.
7 listopada ukazuje się wspólne oświadczenie senatów Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiegi i Rady Profesorów SGGW o zawieszeniu zajęć na Uczelniach.
Na polach chwały ginie 48 studentów SGGW i wielu jest rannych.
Rok 1924
17 stycznia w gmachu przy ulicy Miodowej odsłonięto tablicę poświęconą poległym w latach 1918 -1920 studentom SGGW. Znalazło się na niej 35 nazwisk.
Rok 1930
Prawdopodobnie tablica z Miodowej znalazła się w westybulu nowego gmachu na Rakowieckiej w Pawilonie I. Tam przetrwała wojnę i okupację niemiecką.
Rok 1951
Ówczesne władze, z okazji remontu budynku, poleciły tablicę zdjąć i zniszczyć. Udało się ją zachować dzięki Profesorowi Kazimierzowi Stegmanowi, który ukrył ją w piwnicach Zakładu Rybactwa.
Rok 1978
Tablica zostaje przewieziona i zdeponowana w Kościele św. Anny, przy Krakowskim Przedmieściu 68.
Rok 1987
Z inicjatywy Pani Rektor Profesor Joanny Marii Radomskiej tablica została odnowiona i powieszona w kaplicy Matki Boskiej Loretańskiej, gdzie przebywa do dziś.
Rok 1989
29 października z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków, w dawnym miejscu, w holu pawilonu I przy ulicy Rakowieckiej, odsłonięto fotograficzną kopię tablicy.
Rok 1994
Tablica została uzupełniona brakującymi 13 nazwiskami poległych studentów, zgłoszonych po roku 1924.
Te same nazwiska dodano pod tablicą oryginalną znajdującą się w Kościele św. Anny.
Rok 2024
Z inicjatywy Profesora Sławomira Podlaskiego i przy gorącym wsparciu Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków oraz za aprobatą i pomocą finansową i techniczną Władz Uczelni, podjęto decyzję o stworzeniu repliki oryginalnej tablicy i umieszczeniu jej w holu Auli Kryształowej. Miejsce to staje się swoistym panteonem poświęconym pamięci tych co polegli za Ojczyznę, aby przypominać Studentom, Pracownikom i Absolwentom Uczelni o przelanej krwi i ofierze życia naszych poprzedników.
Cześć Ich Pamięci!
(opracował Józef Rzewuski)
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Zdjęcia z uroczystości w holu Auli Kryształowej (fot. Jolanta Stawicka)

W dniu 7 listopada 2019 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Muzeum SGGW odbyły się uroczystości uczczenia 101 Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz został złożony hołd poległym i pomordowanym pracownikom i studentom w czasie II wojny światowej.
W uroczystościach uczestniczyły władze uczelni, dziekani poszczególnych Wydziałów, pracownicy, emerytowani pracownicy, studenci oraz zaproszeni goście. Uroczystości objęte były honorowym patronatem przez Instytut Medycyny Weterynaryjnej i Wydział Medycyny Weterynaryjnej.
Tradycyjnie od lat uroczystości rozpoczynają się wykładem w Muzeum SGGW poświęconym rektorom, którzy odegrali znacząca rolę w życiu naszej uczelni, a także położyli zasługi dla Polski spełniając czyny przekraczające zakres ich obowiązków. Tegoroczny wykład był poświęcony profesorowi chemii rolnej Marianowi Górskiemu, rektorowi SGGW dwóch kadencji (w latach 1933-1936 i 1947-1949), dwukrotnemu dziekanowi Wydziału Ogrodniczego (w latach 1927-1929 i 1931-1933), dziekanowi Wydziału Rolniczego (w latach 1946-1947). Uroczystości w Muzeum SGGW poprowadziła kustosz Muzeum – pani Karolina Grobelska.
Na uroczystościach obecni byli: JM Rektor prof. dr hab. Wiesław Bielawski, prof. dr hab. Marian Binek – I zastępca rektora, Prorektor ds. nauki; prof. dr hab. Kazimierz Banasik – Prorektor ds. rozwoju; prof. dr hab. Kazimierz Tomala – Prorektor ds. dydaktyki; prof. dr hab. Michał Zasada – Prorektor ds. współpracy międzynarodowej oraz Kanclerz SGGW dr inż. Władysław W. Skarżyński.
Uczestniczyli również rektorzy SGGW poprzednich kadencji: prof. dr hab. Jan Górecki, prof. dr hab. Tomasz Borecki, prof. dr hab. Alojzy Szymański. Gośćmi byli prof. Leszek Żukowski, dziekan oraz wieloletni pracownik Wydziału Technologii Drewna, prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; prof. dr hab. Piotr Skłodowski, pracownik Politechniki Warszawskiej, wychowanek i uczeń profesora M. Górskiego. Gościem specjalnym uroczystości był wnuk profesora Mariana Górskiego – pan Marian Górski.
Rektor SGGW prof. dr hab. W. Bielawski powiedział, że niepodległościowe uroczystości należą do niezwykle ważnych wydarzeń na uczelni, w których społeczność akademicka może wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli o niepodległość i tym, którzy przyczynili się do rozwoju SGGW. Pan Rektor podkreślił wyjątkową osobowość profesora Mariana Górskiego, wszechstronność jego wykształcenia i ogromną wiedzę oraz stworzenie przez niego infrastruktury i rozwój działalności Stacji Doświadczalnej w Skierniewicach, w tym „założenie istniejących tam do dzisiaj wieloletnich nawozowych eksperymentów polowych. Stacja ta jest obecnie najstarszym obiektem doświadczalnictwa rolniczego w kraju i jednym z najstarszych w Europie, a jej stulecie SGGW obchodzić będzie w 2021r.”. Rektor zaznaczył z dużą radością, że był studentem profesora Marina Górskiego.
Referat pt. „Rektor Marian Górski 1886-1961. Uczony, organizator i społecznik” wygłosił Jan Łabętowicz, emerytowany profesor, były dziekan Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW. Prof. Jan Łabętowicz przedstawił niezwykle bogatą biografię prof. M. Górskiego.
W latach 1923-1961 M. Górski jako profesor SGGW zorganizował Zakład Uprawy i Nawożenia Roli w Skierniewicach, kierował budową infrastruktury pola doświadczalnego w Skierniewicach oraz założył drugą część trwałych doświadczeń nawozowych (pierwsza część została założona przez prof. J. Mikułowskiego-Pomorskiego /pierwszego rektora SGGW/ w 1922r.). W tym okresie organizował Wydział Ogrodniczy SGGW, pełniąc dwukrotnie funkcję dziekana. Jedną z zasług M. Górskiego jako rektora SGGW w pierwszej kadencji było doprowadzenie do wybudowania w 1936r. pawilonu II SGGW przy ul. Rakowieckiej. Prof. J. Łabętowicz: zwrócił szczególną uwagę na postawę prof. M. Górskiego w czasie II wojny światowej, kiedy jako kierownik Pola Doświadczalnego w Skierniewicach wyraził zgodę na udział pracowników w tajnym oddziale Armii Krajowej i na przechowywanie broni dla AK.
Po wojnie M. Górski był dziekanem Wydziału Rolniczego i ponownie Rektorem SGGW. Odbudowywał zniszczoną działaniami wojennymi uczelnię. Zorganizował pierwszą w Polsce pracownię izotopową w Katedrze Chemii Rolniczej SGGW (1956r.) Był pomysłodawcą i głównym organizatorem (1954r.) trzynastu wojewódzkich Stacji Chemiczno-Rolniczych, mających na celu odpowiednie stosowanie nawozów w Polsce. Był autorem 110 oryginalnych prac naukowych, książek i podręczników.
Po wykładzie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z towarzyszeniem Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW „PROMNI”. Uczestnicy spotkania otrzymali śpiewniki z wybranymi pieśniami patriotycznymi. Na wstępie zaśpiewano „Marsz Pierwszej Brygady”, który został nazwany przez marszałka Józefa Piłsudskiego „najdumniejsza polską pieśnią”. Kolejne pieśni to: „Białe róże” – jedna z najbardziej znanych piosenek żołnierskich z czasów I wojny światowej, „O mój rozmarynie – pieśń z czasów I wojny światowej i wojny polsko – bolszewickiej. Na zakończenie zaśpiewano jedną z najsłynniejszych polskich pieśni wojskowych związanych z bitwą o Monte Cassino czyli „Czerwone maki na Monte Cassino”.
W drugiej części uroczystości odbył się Apel Poległych i Pomordowanych Członków Społeczności Akademickiej SGGW. Apel odbywa się od ponad 20 lat w holu Auli Kryształowej, gdzie w latach 70. ubiegłego wieku umieszczono z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków SGGW tablice z nazwiskami poległych i pomordowanych w latach 1939–1945 pracowników i wychowanków Uczelni. Apel tradycyjnie przeprowadził mgr inż. Józef Rzewuski, wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków. W swoim wystąpieniu podziękował za udział w tej ważnej uroczystości władzom uczelni i pocztowi sztandarowemu SGGW, który sposób szczególny symbolizuje uczelnię.
Uczestniczący w apelu Rektor SGGW prof. dr hab. Wiesław Bielawski powiedział m.in. „Zgromadziliśmy się w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, by uczcić pamięć poległych i pomordowanych pracowników i studentów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego”. Jak co roku przywołamy dziś w apelu poległych pamięć 453 członków naszej społeczności, których nazwiska widnieją na tablicach pamiątkowych. Wspomnimy bohaterów, którzy z wielkim oddaniem, narażając zdrowie i życie walczyli o wolność naszej ojczyzny i na przestrzeni wieków stawali do walki zawsze wtedy, gdy wymagało tego dobro Polski”.
Treść apelu poległych odczytała studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, wzywając do Apelu tych, którzy złożyli ofiarę własnego życia dla odzyskania i utrwalenia wolności ojczyzny, w tym: 48 studentów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1918-1920; 453 pracowników, wychowanków i studentów poległych na frontach kampanii wrześniowej 1939 r., poległych i zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej, zakatowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, zamęczonych, zaginionych i rozstrzelanych przez NKWD podczas wywózek na Daleki Wschód, w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i Charkowie, poległych w Powstaniu Warszawskim, zamęczonych i rozstrzelanych w egzekucjach ulicznych przez hitlerowców, a także poległych za wolność ojczyzny w innych dramatycznych okolicznościach.
Wartę honorową przy tablicy pamiątkowej i asystę honorową pełnili studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili członkowie Orkiestry Reprezentacyjnej SGGW. Przed tablicami poświęconymi poległym i pomordowanym członkom społeczności akademickiej złożono kwiaty i zapalone znicze.
Po Apelu Poległych i Pomordowanych uczestnicy uroczystości złożyli także kwiaty przed tablicą w centralnej części kampusu uczelni, upamiętniającą wszystkich poległych w wojnach w latach 1918-1920 i 1939-1945.
Uroczystości te mają dla mnie szczególny wymiar, gdyż wśród 543 pracowników, wychowanków i studentów SGGW poległych w czasie drugiej wojny światowej jest również mój stryj Stanisław Legutowski – student SGGW i UW, który był dowódcą oddziału Armii Krajowej. W wielu 28 lat w dniu 14 kwietnia 1942 roku został zamordowany przez Niemców.
Opracowanie i zdjęcie – Hanna Legutowska