Dzień Staszica (8 maja)
Z inicjatywy Stowarzyszenia Wychowanków SGGW od wielu lat w kampusie Uczelni przed pomnikiem Stanisława Staszica, na początku maja, odbywają się uroczystości upamiętniające postać wielkiego Polaka, patrioty, naukowca, filantropa oraz jednego z założycieli Instytutu Agronomicznego w Marymoncie.
Ks. Stanisław Staszic to postać ściśle związana z SGGW, jeden z założycieli Instytutu Agronomicznego w Marymoncie w 1816 r., z którego po kolejnych przekształceniach wyrosła Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia, naukowiec, filantrop, wizjoner, który wniósł wielki wkład w powstanie na ziemiach polskich wielu instytucji edukacyjnych i gospodarczych. Postać wyjątkowa i godna naśladowania. To nieliczne z przesłanek, które sprawiły, że w inicjatywę uhonorowania i wzniesienia obelisku Stanisława Staszica zaangażowało się Stowarzyszenie Wychowanków SGGW i Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Obelisk stanął w 1976 r. przed Pałacem Prymasowskim przy ul. Senatorskiej. Jego autorem jest rzeźbiarz – Stanisław Lipski. Po wielu niezrozumiałych zawirowaniach dotyczących lokalizacji posadowienia głazu Staszica, w dniu 9 maja 2011 nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika-głazu na Kampusie SGGW.
Co roku z okazji przypadających 8 maja imienin ks. Stanisława Staszica, Stowarzyszenie Wychowanków SGGW, władze Uczelni, przedstawiciele związków zawodowych, studenci, pracownicy uczelni, a także uczniowie i nauczyciele szkół imienia Staszica biorą udział w uroczystości przedstawiającej dorobek Stanisława Staszica. W tegorocznej uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczych imienia Stanisława Staszica w Miętnem oraz uczniowie ze szkoły im. St. Staszica z Nakła nad Notecią. Szkołę Rolniczą reprezentowała klasa o kierunku przygotowania wojskowego.
Mottem tegorocznych uroczystości pod pomnikiem ks. Stanisława Staszica było hasło „Wspólnota i przyjaźń narodów – dobrze, że jesteśmy razem”.
W uroczystości pod obeliskiem Stanisława Staszica w kampusie SGGW udział wzięli między innymi: Rektor uczelni prof. dr hab. Michał Zasada, Prorektor ds. rozwoju prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Prorektor ds. współpracy międzynarodowej dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, Kanclerz dr. inż. Władysław Skarżyński. Stowarzyszenie Wychowanków SGGW reprezentowali prezes Grażyna Skalmierska, vice prezesi – Józef Rzewuski i Wiesław Szulc a także liczne grono członków Stowarzyszenia.
W uroczystości uczestniczyły także delegacje związków zawodowych działających w SGGW: Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Związku Zawodowego „Solidarność”.
JM Rektor SGGW – prof. dr hab. M. Zasada, vice prezes Stowarzyszenia – prof. dr hab. Wiesław Szulc, a także Łukasz Osiadacz, uczeń drugiej klasy Zespołu Szkół Rolniczych (technik mechanizacji rolnictwa) w Miętnem, wygłosili swoje wystąpienia podkreślając że „ten wielki Polak całym swoim życiem dawał świadectwo miłości do ojczyzny, troski o jej los i przyszłość narodu.” Jako autor nowoczesnej myśli edukacyjnej i wychowawczej a także prekursor pracy u podstaw jest wzorem dla nauczycieli, wychowawców i młodzieży.
Przy dźwiękach poloneza „Pożegnanie Ojczyzny” – Michała Ogińskiego wszystkie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
(opracowała Grażyna Skalmierska)
fot. Jolanta Stawicka