Publikacje
Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego











Krótkie informacje o treści Zeszytów Historycznych
Zeszyt 1
Wspomnienia o studentach SGGW poległych za Ojczyznę w latach 1918-1920
Powojenne losy tablicy są niezwykłym przyczynkiem do poznania wrogiego stosunku ówczesnej władzy do historii i tradycji oraz patriotycznych postaw pracowników Uczelni, którzy uratowali tablicę od zagłady i spowodowali, że zawisła w kościele akademickim św. Anny w Warszawie w Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej.
Książka zawiera biogramy i fotografie 48 osób, których nazwiska zostały upamiętnione na tablicy, a także fotokopie dokumentów i zapisów z ksiąg i protokołów z posiedzeń Rady Profesorów i Senatu SGGW z lat 1918-1923, jak również kopie dokumentów dotyczących poległych studentów.
Dzięki ogromnemu wysiłkowi dr Marii Skowronowej, która była pomysłodawczynią i główną organizatorką wydania tej publikacji oraz mgr Stanisławowi Olkuśnikowi, którego wysiłek w gromadzeniu dokumentacji archiwalnej jest nieoceniony, udało się odtworzyć biogramy większości poległych czter-dziestu ośmiu studentów. Książka powinna być obowiązkową lekturą dla społeczności akademickiej SGGW.
Redakcja i autorstwo tekstu: Maria Skowronowa i Stanisław Olkuśnik. Książka opatrzona przedmową prof. Witolda Dzbeńskiego. Zeszyt 1 został wydany przez Wydawnictwo SGGW w roku 2002, liczy 51 stron, jest do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.

Księga poległych za ojczyznę z SGGW 1939-1945
Książka gromadzi biogramy 453 osób – członków społeczności SGGW, które w latach 1939-1945 poległy na frontach II wojny światowej lub poniosły śmierć w różnych okolicznościach, z rąk hitlerowskich i sowieckich zbrodniarzy. Nazwiska tych osób, zostały na wieczną pamiątkę, umieszczone na tablicach przed Aulą Kryształową w Ursynowie. Ogromnego trudu gromadzenia nowych informacji do biogramów i porządkowania tych przygotowanych przed laty – podjął się główny autor – Roman Cezary Wróblewski. Pracę tę rozpoczął przed 10 laty penetrując wszelkie dostępne archiwa i źródła publikowane. O swojej motywacji do tego niezwykłego dzieła pisze w części „od Autora”. Biogramy poprzedza słowo wstępne napisane przez Prezesa Stowarzyszenia Wychowanków SGGW prof. dr hab. Wi-tolda Dzbeńskiego.
Całą „Historię tablicy pamiątkowej w Ursynowie” niezwykle ciekawie opisał w swoim opracowaniu, umieszczonym w książce Stanisław Olkuśnik
Książka powinna zainteresować, wszystkim, którym bliska jest historia naszej Uczelni i historia narodowej martyrologii. Jej wydanie zbiegło się z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej.
Główny autor – Roman Cezary Wróblewski, współwykonawcy: Barbara Sikora, Zygmunt Santorski.
Książka liczy 196 stron, zgromadzono w niej 292 fotografie poległych, umieszczono wykaz źródeł i indeks nazwisk.
Niezwykle starannej redakcji dokonały panie: Halina Jakubczyk i Barbara Werbanowska. Wydawnictwo SGGW – 2009 r.
Publikacja jest do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.

Pierwsi powojenni. Wspomnienia pierwszych powojennych studentów Wydziału Rolniczego SGGW
Publikacja jest bezcennym zapisem dokumentalnym wydarzeń, w którym autorzy – ówcześni studenci pierwszego rocznika Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – brali bezpośredni udział. Nasza Uczelnia jako pierwsza w wyzwolonej Warszawie 15 maja 1945 r. zainaugurowała rok akademicki i rozpoczęła działalność dydaktyczną. Bogato ilustrowana książka zawiera historię i losy studentów, którzy wówczas rozpoczęli studia na SGGW, a także zawiera charakterystykę profesorów i wykładowców pracujących w tym okresie na Uczelni.
Wydawnictwo przygotował zespół redakcyjny w składzie: Andrzej Brudzyński, Jerzy Morgulec, Maria Nowicka, Jarema Rybicki.
Wydawca „Fundacja Rozwój SGGW” – Warszawa 2002 r., stron 275.
Publikacja jest do nabycia w Stowarzyszeniu Wychowanków SGGW. Obszerne omówienie książki, napisane przez prof. Witolda Dzbeńskiego znajduje się w „Agricoli” nr 56 z września 2003 r.

Pierwsi powojenni. Wspomnienia pierwszych powojennych studentów Wydziału Ogrodniczego SGGW
Ze wszech miar jest słuszne i pożyteczne utrwalanie i opisywanie dziejów tych studentów, którzy w latach wojny i w pierwszych latach powojennych podjęli trud studiowania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Książka dzieli się na 7 rozdziałów. Pierwszy – opisy drogi na studia, następny to Powstanie Warszawskie – tragiczne zakończenie nauki. Dalsze rozdziały to: życie studenckie, praktyki i nasi profesorowie. Szósty – najdłuższy rozdział – obejmuje życiorysy absolwentów pierwszego rocznika, ich późniejsze życie i pracę zawodową. Ostatni rozdział – opisy uroczystości rocznicowych oraz zjazdów i spotkań koleżeńskich świadczące o sile więzi łączących absolwentów Wydziału Ogrodniczego, którzy rozpoczynali studia w latach 1945 i 1946.
Książkę przygotował zespół redakcyjny: Ryszard Łęski – koordynator, Zofia Maria Górzyńska, Wincentyna Łęska, Alicja Siekierska, Sylwina Wiewiórowa, Halina Woyke.
Publikację wydało Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2003 r. Zawiera ona 284 strony, jest bardzo bogato ilustrowana starymi i współczesnymi zdjęciami.
Szeroka recenzja publikacji znajduje się w „Agricoli” nr 58 z maja 2004 r.. Książka jest do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.

Pierwsi powojenni. Monografia pierwszego powojennego rocznika studentów Wydziału Leśnego SGGW 1945-1949
Rocznik ten był szczególny, a więc całkowicie zrozumiałe jest poświecenie mu większej uwagi. Na początku studiów zarejestrowano liczną, bo aż 249-osobową grupę, która szybko zmalała i na II roku było już tylko ok. 100 osób. Różnica wieku słuchaczy tego rocznika była bardzo duża, bo dochodziła do 15 lat
Zahartowani w czasie trudów i niebezpieczeństw życia okupacyjnego, a potem studenckiego, po ukończeniu studiów stali się cenionymi pracownikami, zatrudnionymi w większości w Lasach Państwowych. Liczna grupa absolwentów tego rocznika zasiliła polską naukę wybierając pracę w uczelniach lub instytutach badawczych. Łącznie studia ukończyły 84 osoby.
Książkę przygotował Komitet Redakcyjny w składzie: Bolesław Król – przewodniczący, Jerzy Skrabek – sekretarz, Edward Brudziński, Mirosława Kocięcka, Włodzimierz Mierzwiński, Leopold Rossakiewicz, Jerzy Ważny.
Publikacja została wydana przez Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2004 r., zawiera 245 stron, bogato ilustrowana zdjęciami. Jest do nabycia w Stowarzyszeniu Wychowanków SGGW.
Obszerna recenzja i omówienie książki autorstwa prof. dr hab. Zbigniewa Laurowa znajduje się w „Agricoli” nr 63 z grudnia 2005 r

Wspomnienia absolwentów SGGW z Powstania Warszawskiego
W październiku 2004 r. z okazji 60 rocznicy Powstania Warszawskiego Stowarzyszenie Wychowanków SGGW zorganizowało – pod patronatem JM Rektora prof. dr hab. Tomasza Boreckiego, uroczyste otwarte spotkanie – zebranie z uczestnikami Powstania, którzy przed wojną byli pracownikami lub studentami, bądź podjęli studia na SGGW po roku 1944.
Zeszyt 6 stanowi zbiór wygłoszonych na spotkaniu lub nadesłanych wspomnień przez 14 osób wywodzących się z różnych środowisk powstańczych. Oprócz tego, że jest świadectwem osobistych przeżyć i refleksji autorów wspomnień, książka stanowi monograficzną pozycję z historii Polski, Uczelni i społe-czeństwa polskiego. A przede wszystkim przedstawia sytuację młodzieży, która w 1939 r. została oderwana od codziennych zajęć, planowanych celów i kręgów rodzinnych.
Książkę przygotował Komitet Redakcyjny w składzie: Stefan Liwski – koordynator, Stanisław Olkuśnik, Jarema Rybicki, Jerzy Skrabek.
Publikacja została wydana przez Wydawnictwo SGGW w roku 2005. Zawiera 195 stron z dokumentacją fotograficzną. Jest do nabycia w Stowarzyszeniu Wychowanków SGGW.
Omówienie książki autorstwa doktora Zygmunta Santorskiego znajduje się w „Agricoli” nr 62.

Ogrodnicy 47. Wspomnienia i losy Studentów Wydziału Ogrodniczego SGGW 1947-1951
Książka jest w pewnym stopniu uzupełnieniem i kontynuacją wspomnień „pierwszych powojennych” studentów Wydziału Ogrodniczego. Rocznika 1947 nie można jednak w pełni zaliczyć do grona pierw-szych, gdyż był już trzecim z kolei, po zakończeniu II wojny światowej – miał inny przekrój wiekowy, a także socjalny.
Podjęto trud napisania tych wspomnień, gdyż zamykają one pewien okres historii Wydziału Ogrodniczego, a także Uczelni. Na roczniku 1947 zakończył się bowiem okres studiów czteroletnich opartych na prawie niezmienionym programie studiów przedwojennych w SGGW.
Książkę można podzielić na trzy zasadnicze części. Pierwszy rozdział „Zanim usiedliśmy w auli na pierwszym wykładzie”, w części drugiej opisano życie studenckie, praktyki, wspomnienia o profesorach – ta część jest bogato ilustrowana zdjęciami. Ostatni rozdział to życiorysy i losy 90 osób, które odpowiedziały na apel Komitetu Redakcyjnego i napisały swoje biogramy.
Książkę przygotował Komitet Redakcyjny w składzie: Izabella Graffstein, Maria i Jerzy Kazoniowie, Bo-gna Kłosińska-Rycerska, Barbara Kohutnicka, Mirosława Kuśmierska-Lubowiecka, Maria Przedpełska, Zofia i Jan Roman Starck, Hanna Zarzycka.
Publikacja została wydana przez Wydawnictwo SGGW w 2005 r. Zawiera 120 stron. Jest do nabycia w Sekretariacie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.
Szerokie omówienie książki autorstwa dr inż. Barbary Secomskiej zamieszczone zostało w nr 64 „Agricoli”.

Wspomnienia absolwentów Wydziału Zootechnicznego. Pierwszy Rocznik 1951-1955
Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Wychowanków SGGW stają się nieocenionym źródłem wiedzy o powojennym rozwoju studiów na naszej Uczelni oraz nastrojach i stosunkach jakie ówcześnie panowały.
Zeszyt 8 zawiera wspomnienia i opis losów pierwszego rocznika absolwentów Wydziału Zootechnicznego.
Fotografie, protokoły z zebrań i zapiski z prowadzonych pamiętników są wspaniałym udokumentowaniem i stanowią historyczną oprawę do wspomnień, jakie zamieścili w książce absolwenci pierwszego rocznika wydziału z lat 1951-1955. Należy tylko żałować, że spośród 124 osób pierwszego rocznika stacjonarnych studiów inżynierskich dzieło pisania wspomnień podjęło tylko 20 osób. Większość z nich to studencka grupa IV, która zawarte na studiach przyjaźnie podtrzymuje do dzisiaj. Ani czas, ani tragiczne wydarzenia XXV zjazdu koleżeńskiego nie osłabiły więzi i idei, które ich łączą.
Inicjatorem i niestrudzonym organizatorem wydania tej książki był kolega Janusz Czyż. On to, prowadząc od prawie pół wieku „Kronikę grupy IV”, zmobilizował swoich przyjaciół do napisania tych wspomnień, zgromadził bogatą dokumentację fotograficzną i brał udział w pracach redakcyjnych. Całość czyta się z ogromnym zainteresowaniem, a niektóre wspomnienia (Tadeusz Głoskowski) są małymi
nowelami, przypominającymi naszemu pokoleniu „jak to dawniej bywało”.
Książkę wydało Wydawnictwo SGGW w 2009 r. – przy osobistym zaangażowaniu pana Dyrektora Jana Kiryjowa.
Opracowanie redakcyjne – Barbara Święcińska, redaktor techniczny – Elżbieta Wojnarowska.
Książka liczy 154 stron, jest do nabycia w siedzibie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW.
Opracował Józef Rzewuski
Podrozdział „Zeszyty Historyczne” (na stronach 44-49)

50 lat Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Ludzie i wydarzenia
Publikacja została wydana w kolejnej edycji serii „Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie”. Zeszyt ten jest szczególnym, dokumentuje bowiem historię istniejącego od 50 lat Stowarzyszenia. Zostały w nim pokazane sylwetki Absolwentów–Wychowanków SGGW, kierunki ich działania i dokonania. Wydanie składa się z 5 rozdziałów. W rozdziale 1 pt. „Zjazd Jubileuszowy” omówiono przebieg Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia oraz związane z Jubileuszem wspomnienia jego Uczestników i imprezy towarzyszące. W rozdziale 2 pt. „Stowarzyszenie Wychowanków SGGW w ostatnim dziesięcioleciu” przedstawiono wiele ciekawych, często mało znanych informacji nt. powstania i rozwoju Stowarzyszenia oraz prowadzonych prac, jak m.in. uczczenie pamięci profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego przez postawienie obelisku w Jego rodzinnej miejscowości (Malice Kościelne) czy powstanie i „wędrówki” głazu poświęconego pamięci księdza Stanisława Staszica. W rozdziale tym zawarto również informacje nt. Zarządu Stowarzyszenia oraz realizacji bogatego programu turystycznego wnoszącego nie tylko walory poznawcze, ale przede wszystkim integracyjne. Cenny wkład stanowi część zatytułowana: „Zeszyty historyczne”, w której omówiono dorobek wydawniczy Stowarzyszenia (Zeszyty od 1 do 8). Rozdział 3 pt. „Osobowości Stowarzyszenia” zawiera 21 sylwetek osób, które wniosły istotny wkład w powstanie i rozwój Stowarzyszenia. Rozdział 4 pt. „Więzi koleżeńskie” przybliża spotkania organizowane przez Absolwentów z różnych wydziałów, na przestrzeni lat 1948-1983. W rozdziale 5 pt.: „Wspomnienia” umieszczono wspo-mnienia o odradzającej się po II wojnie światowej SGGW, o powstaniu i rozwoju Stowarzyszenia, a także olimpijczykach (rolniku, leśniku i dwóch weterynarzy). Publikacja, wzbogacona licznymi zdjęciami i dokumentami, została wydana w celu integracji starszego i młodego pokolenia Absolwentów SGGW. Zeszyt nr 9 pt.: „50 lat Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Ludzie i wydarzenia”, opracował Komitet Redakcyjny: Zofia Gorzkowska – przewodnicząca, Grażyna Skalmierska – sekretarz, Stanisław Olkuśnik, Józef Rzewuski, Zygmunt Santorski; opracowanie redakcyjne – Halina Jakubczyk, redaktor techniczny – Elżbieta Wojnarowska. ISBN 978-83-7583-216-7. Stron 175.

Polscy Melioranci w Afryce. Wspomnienia absolwentów Wydziału Melioracji SGGW
Zeszyt 10 to zbiór wspomnień absolwentów Wydziału Melioracji Wodnych SGGW pracujących w krajach afrykańskich w latach 1962-2000. Autorzy „Polscy Melioranci ……” w sposób niebywale ciekawy przenoszą czytelnika w gorące klimaty Afryki. Ale nie tylko. „Polscy Melioranci …..” są również niezwykle cennym świadectwem zmian, zachodzących w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w okresie powojennym. Współcześni absolwenci, chociaż przyszło im studiować w trudnych i niepewnych czasach, wspominają swoje drogi na studia i lata studenckie z sympatią. Wielki szacunek i uznanie zacho-wali również dla swoich wykładowców i pracowników Uczelni. Zeszyt 10 „Polscy Melioranci ……”, wzbogacony o życiorysy absolwentów, stanowi cenną wartość pamiętnikarską.
Książka zawiera 12 wspomnień z pobytu w 5 krajach afrykańskich. Są to: Nigeria (7 wspomnień), Ma-roko (2 wspomnienia), Ghana, Gwinea i Libia (po 1 wspomnieniu). Książkę uzupełniają informacje ogólne dotyczące, ustroju, ludności, warunków naturalnych i gospodarki każdego z państw, w których absolwenci pracowali i gdzie reprezentowali polską Uczelnię. Dlatego ważne są również podane przez Nich informacje nt. techniki melioracyjnej.
Po przyjeździe do Afryki jeden z Absolwentów napisał do żony: „Jest tu jak w Polsce, tylko zupełnie inaczej”. Aby dowiedzieć się jak to jest „tak jak w Polsce, tylko zupełnie inaczej” trzeba przeczytać całą książkę – ponieważ warto.
Istotny wkład oraz zaangażowanie i przygotowanie do druku zebranych wspomnień wniosła prezes Stowarzyszenia Wychowanków SGGW Grażyna Skalmierska oraz Zofia Gorzkowska, Wanda Ziai, Wiesław Grabowski, Janusz Pańczyk.
Zebranie materiałów – Wiesław Grabowski, Wanda Ziaja. Opracowanie redakcyjne – Agata Cienkusz. Redaktor techniczny – Elżbieta Wojnarowska.
Publikacja została wydana w serii „Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie”. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2020. Stron 151. ISBN 978-83-7583-953-1.

Walka o niepodległość i granice Polski w latach 1905- 1921 w tradycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Zeszyt 11 pokazuje udział przedstawicieli SGGW w walkach o niepodległość i granice Polski w latach 1905-1921. Przybliża związane z Uczelnią postacie, które wniosły znaczący wkład w budowanie państwowości polskiej. Publikacja jest niezwykle ciekawą podróżą w historycznie odległe czasy. Przybliża wojenne losy bohaterów, których poświęcenie i męstwo na zawsze zapisały się na kartach historii SGGW.
Książka, rozpoczyna się słowami prof. dr hab. Michała Zasady – Rektora SGGW, w których. wskazuje m.in na wkład bohaterskich przedstawicieli SGGW w odzyskanie niepodległości Polski.
Autor książki prof. Sławomir Podlaski zebrany materiał przedstawił w podziale na dwa okresy: I. Lata 1905-1917 oraz II. Lata 1918-1921. Okres I pokazuje m.in. przygotowanie kadry dla przyszłego Wojska Polskiego i udział w tych działaniach przyszłych pracowników i studentów SGGW. W okresie II, został przedstawiony wkład studentów i pracowników SGGW w walkach o niepodległość oraz zaangażowanie w budowę państwa polskiego.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami dokumentów i co ważne napisana jest „lekkim piórem”. Czyta się ją chętnie, z pełnym zainteresowaniem i zrozumieniem.
Autor opracowania: prof. dr hab. Sławomir Podlaski
Opracowanie językowe: Agata Cienkusz, Redakcja techniczna: Lena Maminajszwili
Publikacja została wydana w serii „Zeszyty Historyczne Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie”. Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2023. Stron 102.
ISBN 978-83-8237-195-6 (wersja papierowa). ISBN 978-83-8237-196-3 (wersja elektroniczna).
Inne publikacje Stowarzyszenia Wychowanków Szkoły głównej Gospodarstwa Wiejskiego
40-lecie STOWARZYSZENIA to mała, zielona książeczka (32 strony), ale o niezwykle wartościowej treści. Powinna być obowiązkową lekturą nie tylko dla Wychowanków SGGW, ale dla każdego. Autor tej publikacji w niezwykle przystępnej formie omówił trzy podstawowe treści, mianowicie: jak powstało Stowarzyszenie; działalność Stowarzyszenia oraz przybliżyli sylwetki ludzi związanych ze Stowarzyszeniem, pracujących na rzecz jego rozwoju, przede wszystkim osób pełniących różne funkcje, a także „aktywu wspierającego”. Publikacja infor-muje o ważnym wydarzeniu, jakim było 40. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Wy-chowanków SGGW (14.04.2000 r.). Autor wyrazili nadzieję, że w przyszłości zostanie opracowana pełniejsza historia Stowarzyszenia w powiązaniu z historią Uczelni i realiami poszcze-gólnych okresów.
40-lecie STOWARZYSZENIA wydane przez Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawa 2000, opracował mgr inż. Stanisław Olkuśnik przy udziale prof. dr hab. Stanisława Moskala i dr Marii Skowronowej.
Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w swojej działalności wiele uwagi poświęca pamięci i czci osób zmarłych – członków i sympatyków Stowa-rzyszenia. Opieką otacza ich groby na różnych cmentarzach. Corocznie składane są: symboliczny kwiat, inne dowody pamięci oraz zapalany jest znicz. Publikacja pt. MIEJSCA SPOCZYNKU OSÓB ZASŁUŻONYCH DLA STOWARZYSZENIA WYCHOWANKÓW SGGW, wzbogacona kolorowymi zdjęciami, dokumentuje miejsca spoczynku Prezesów, Członków Honorowych oraz Osób Zasłużonych dla Stowarzyszenia. Opracowanie przygotowali: Zofia Gorzkowska, Hanna Legutowska, Grażyna Skalmierska, Zygmunt Sandorski. Zdję-cia: Hanna Legutowska, Stanisław Olkuśnik, Zygmunt Santorski, Józef Rzewuski. Zostało wydane przez Stowarzyszenie Wychowanków Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Warszawa 2016.