Współpraca ze szkołą im. Prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego
w Lipniku
Historia współpracy SGGW i Zespołu Szkół w Lipniku – mgr Danuta Polit
Wiersze napisane przez uczniów szkoły w Lipniku dla Patrona (w latach 2009 i 2010)
Opracowanie graficzne Elżbieta Milewska
Wiersze napisane przez uczniów Szkoły w Lipniku nagrodzone w konkursie poetyckim w 2023 roku
W dniu 10 października br. zaproszeni członkowie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW w Warszawie: Grażyna Skalmierska – prezes Stowarzyszenia, Jadwiga Bernat, Krystyna Bilska, Małgorzata Łuczak oraz pan Michał Dudkiewicz kierowca, który szczęśliwie dowiózł nas do Lipnika i z powrotem do Warszawy, brali udział w uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipniku, woj. świętokrzyskie.
Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października, ale z uwagi na możliwość wykorzystania tzw. dni dyrektorskich w ciągu roku szkolnego Dyrekcja Zespołu zaplanowała uroczystość na dzień 10 października, a dzień 11 października był wolny od nauki z dyżurem nauczycielskim.
Czwartek 10.10 sprawił nam niespodziankę pogodową, bo był pogodny i w miarę ciepły. Droga do Lipnika minęła w miłej atmosferze, z krótkim postojem w Opatowie – w celu odbioru zamówionych wiązanek. Do Lipnika dojechaliśmy ok. godz. 11-ej, aby przed rozpoczęciem uroczystości odwiedzić grób Felicjana Gołębiewskiego – wice prezesa Stowarzyszenia w latach 1994 – 2004. Przed budynkiem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego powitały nas. jak zwykle serdecznie, Dyrektor Danuta Polit i jej zastępczyni Monika Wesołowska, zapraszając nas do sekretariatu na powitanie z przedstawicielami Urzędu Gminy – wójtem Andrzejem Grządzielem, jego zastępcą Wojciechem Zdybem i przewodniczącym Rady Gminy – Piotrem Baranem.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12 w sali gimnastycznej, na ścianie której widniało hasło obchodów „Edukacja jest najpotężniejszą bronią, która zmienia świat”. Prowadząca uroczystość dwójka uczniów (z 7 i 8 klasy) ogłosiła wprowadzenie na salę sztandaru Szkoły i wezwała zebranych do odśpiewania hymnu państwowego. Z ogromnym zaangażowaniem śpiewały nawet przedszkolaki obecne na sali, a nam dorosłym ze wzruszenia napłynęły do oczu łzy. Zgromadzonych powitała i przedstawiła zaproszonych gości Danuta Polit – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, przekazując głos kolejno:
– Grażynie Skalmierskiej, która złożyła życzenia całej załodze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na ręce pani dyrektor Danuty Polit wręczając bukiet róż, a następnie odczytała list gratulacyjny od JM Rektora SGGW Michała Zasady,
– Wójtowi Gminy Andrzejowi Grządzielowi, który wyraził radość z powodu wspaniałego święta, nazywanego po prostu Dniem Nauczyciela. Dziękował za ciężką pracę wszystkim pracownikom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz gratulował nauczycielom sukcesów w wychowywaniu dzieci i młodzieży. Przypomniał, że podstawowy obowiązek wychowania dzieci ciąży na rodzicach, a nauczyciele ich w tym wspierają, dbając przede wszystkim o wszechstronną edukację dzieci. Poinformował o trwającej realizacji basenu rekreacyjnego i lodowiska w rejonie obiektu szkolnego oraz wręczył Pani dyrektor bukiet kwiatów, a następnie powiadomienie o nagrodzie pieniężnej w uznaniu Jej zasług.
– reprezentacji Rady Rodziców. Panie złożyły życzenia całej załodze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i przekazały drobne upominki na ręce Pani dyrektor Danuty Polit.
Następnie Pani Danuta Polit przedstawiła nauczycieli, którym z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały przyznane nagrody pieniężne i wręczyła im stosowne dyplomy.
Uczennice ósmej klasy podarowały wszystkim nauczycielom i zaproszonym gościom sympatyczną pamiątkę w postaci ołówka i dołączonej do niego karteczki z sentencją o treści: „Życie to jedna wielka szkoła. Wszyscy do niej uczęszczamy, ale każdy jest w innej klasie”.
Dalszą część uroczystości stanowiły występy uczniów różnych klas. Przedstawili inscenizację bajki o Czerwonym Kapturku oraz śpiewali i grali na instrumentach. Dzieci z ogromnym zapałem, w pięknych, pomysłowych strojach (wdzięczny Czerwony Kapturek, groźny Wilk, odważny Gajowy z prawdziwą strzelbą, usłużni Ptaszek i Ruda Wiewióreczka, troskliwa Mama i Babcia, Elf – narrator), przypomniały nam dawną, mądrą bajkę – bo tylko takie kiedyś były dzieciom opowiadane. Występy dzieci, ich piękne delikatne głosy, umiejętność gry na akordeonach i skrzypcach, budziły wielkie wzruszenie i podziw dla występujących uczniów. Patrząc i słuchając, docenialiśmy ogrom pracy nauczycieli, którzy przygotowywali dzieci do tych występów artystycznych.
Uroczystości zakończyły się wspólnym zdjęciem pamiątkowym z załogą Zespołu, Gminy i Rady Rodziców.
Po zakończeniu uroczystości w Szkole o godz. 14 przejechaliśmy do restauracji Dom Marcusa na wspólny obiad, przygotowany przez załogę restauracji. Na zakończenie podziwialiśmy okazały tort ufundowany przez Radę Rodziców, który został pokrojony i rozdany jak zwykle porcjami na kawałkach wafli (i oczywiście był przepyszny). W trakcie obiadu mieliśmy okazję do wielu rozmów z zaprzyjaźnionymi nauczycielami i przedstawicielami Urzędu Gminy.
Zostaliśmy obdarowani porcją świeżych, zerwanych w sadzie poprzedniego dnia jabłek oraz sokiem jabłkowo-gruszkowym świeżo tłoczonym.
Z Lipnika wyjechaliśmy ok. godz. 16 docierając do Warszawy ok. godz. 19.
Podczas krótkiego, okazjonalnego pobytu w Lipniku obserwujemy i odczuwamy bardzo dobre stosunki międzyludzkie i otwartość starszego i młodszego pokolenia, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz porozumienie pomiędzy instytucjami i ich władzami. Doświadczamy co roku ogromnej serdeczności i gościnności ze strony gospodarzy. W najprostszy sposób próbujemy odwzajemniać takie uczucia i cieszymy się, że kontakty naszego Stowarzyszenia z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym są podtrzymywane i dają wiele wspólnych przeżyć.
Relację przygotowała Jadwiga Bernat
Zawartość przełącznika
Zdjęcia z uroczystości w Lipniku 10 października 2024 (fot. Jadwiga Bernat)
W dniach 16 i 17 września 2023 roku zaproszeni przedstawiciele władz SGGW w Warszawie, przedstawiciele Samorządu Studentów, była kustosz Muzeum SGGW oraz członkowie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW w Warszawie brali udział w sesji naukowej i wystawie poświęconej 155 rocznicy urodzin prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego. Sesja obradowała pod hasłem „Ocalić od zapomnienia – Prof. Józef Mikułowski-Pomorski – nasz rodak”.
Prof. Józef Mikułowski-Pomorski – wielki Polak urodzony 1 lipca 1868 r. w Malicach Kościelnych na ziemi sandomierskiej, naukowiec (profesor chemii rolnej), pedagog, polityk, wolnomularz, pierwszy rektor SGGW w latach 1918-1920 i następnie rektor w latach 1928-1929. Był człowiekiem ze wszech miar zacnym, godnym naśladowania. Jest patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku.
Uroczystości zorganizował Urząd Gminy w Lipniku oraz grono nauczycielskie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Honorowy patronat przyjął JM Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada.
W sesji wzięło udział liczne grono osób reprezentujących Urząd Gminy: wójt Gminy Andrzej Grządziel, vice wójt Wojciech Zdyb i przewodniczący Rady Gminy Stanisław Mazur wraz z radnymi Gminy Lipnik, dyrektor Szkoły Podstawowej we Włostowie mgr Małgorzata Krakowiak wraz z pracownikami, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mgr Danuta Polit i vice dyrektor szkoły mgr Monika Wesołowska oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipniku – laureaci konkursu literacko – poetyckiego i konkursu historycznego.
SGGW reprezentowali: JM Rektor SGGW Prof. dr hab. Michał Zasada, I-szy zastępca Rektora Prof. dr hab. Kazimierz Tomala, kierownik Biura Rektora Hanna Gajda, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Grażyna Skalmierska wraz z 6-cio osobową delegacją: była kustosz Muzeum SGGW Karolina Grobelska, prof. SGGW Tomasz Sosulski, Bartosz Korba, przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów wraz z towarzyszącymi mu dwiema studentkami. Studenci stanowili poczet sztandarowy SGGW.
Na uroczystość przybyli także: wojewoda świętokrzyski – pan Zbigniew Koniusz i członek zarządu województwa świętokrzyskiego pan Marek Jońca oraz inni zaproszeni goście.
W bogatym programie obchodów przedstawione zostały trzy interesujące wykłady o życiu i pracy Profesora.
Pierwszy wykład, przedstawiony przez regionalistę, pana Rafała Staszewskiego – dotyczył młodych lat profesora, spędzonych z rodzicami w Mikułowicach. Dziś ta miejscowość znajduje się na terenie gminy Lipnik.
Drugi, dotyczący lat pracy zawodowej i kariery naukowej, wygłosił dr hab. Prof. SGGW – Tomasz Sosulski – kierownik Zakładu Chemii Rolnej i Środowiskowej.
Trzeci zaprezentowała mgr Karolina Grobelska. Był on swoistym dopełnieniem i podsumowaniem obu poprzednich wykładów.
Uczestnicy sesji zapoznani zostali z wystawą o życiu i dokonaniach Prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego przygotowaną przez panią Annę Rudnicką, pracownika Muzeum SGGW w Warszawie.
Rozstrzygnięto także konkurs literacko-poetycki i konkurs historyczny. Laureatom wręczono nagrody. W obu konkursach I nagrodę zdobył Michał Śmigała z klasy VI B.
Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lipniku oraz pod obeliskiem Prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego w Malicach Kościelnych.
Następnie pracownicy Gminy Lipnik pokazali nam niezwykły obiekt historyczny, wpisany do rejestru zabytków – ruiny zamku w Międzygórzu. Na wzgórzu znajdują się fragmenty murów północno-wschodniego skrzydła zamku. Obiekt przed wiekami, w czasach Kazimierza Wielkiego został wzniesiony jako warownia królewska. Miał bronić dostępu do Doliny Opatówki. Malownicze ruiny zamku, którego historia sięga XIV wieku, stoją pośród zieleni, w niemal dziewiczym krajobrazie. U podnóży ocalałych murów znajduje się zbiornik wodny, utrzymywany przez Urząd Gminy Lipnik. Gmina planuje podjęcie działań zmierzających do zabezpieczenia i ewentualnej odbudowy ocalałych fragmentów zamku, co umożliwi w przyszłości udostępnienie obiektu dla zwiedzających.
Wieczorem wysłuchaliśmy koncertu wokalno-muzycznego w wykonaniu solistów, profesorów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, pod kierunkiem dyrektora Wyższej Szkoły Muzycznej – pianisty Artura Jaronia.
Drugi dzień obchodów rozpoczął się mszą świętą w Malicach Kościelnych w 155 rocznicę urodzin Prof. Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego. Podczas mszy, wartę honorową pełniły 3 poczty sztandarowe: poczet SGGW, poczet Szkoły Podstawowej we Włostowie i poczet Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku.
Złożyliśmy kwiaty na grobie Felicjana Gołębiewskiego w Klimontowie. F. Gołębiewski w latach 1994-2004 był z-cą prezesa Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Z jego inicjatywy w 1998 roku w Malicach Kościelnych postawiono obelisk, a szkoła w Lipniku przyjęła imię profesora.
Po południu, w ramach poznawania uroków ziemi świętokrzyskiej zwiedziliśmy zamek Krzyżtopór w Ujeździe.
Podczas dwudniowej sesji towarzyszyli nam wójt Gminy, pan Andrzej Grządziel i pani Danuta Polit, Dyrektor Szkoły w Lipniku. Panowała serdeczna, przyjacielska atmosfera spotkania. Czuliśmy się bardzo zaopiekowani.
Są wydarzenia, które na długo pozostają w pamięci. Ich organizatorom należy się wdzięczność i podziw za doskonałe przygotowanie, przeprowadzenie i wielkie serce okazywane uczestnikom w każdym momencie. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem szacunku dla dziedzictwa profesora Józefa Mikułowskiego-Pomorskiego, wyrażanego przez starsze i młodsze pokolenie mieszkańców tego terenu.
Za możliwość wspólnych przeżyć i całe dobro, które nas spotkało kierujemy do organizatorów i uczestników spotkania jedno wielkie „DZIĘKUJEMY”.
Opracowała: Jadwiga Bernat i Grażyna Skalmierska
Zdjęcia z uroczystości poświęconych Profesorowi Józefowi Mikułowskiemu-Pomorskiemu w 2023 roku. (fot. Grażyna Skalmierska)
Zdjęcia z uroczystości w Lipniku z okazji Dnia Nauczyciela w 2023 roku. (fot. Grażyna Skalmierska)