Stowarzyszenie Wychowanków SGGW

wycieczka 1 

WYJAZD CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA DO CIECHANOWCA 

W dniu 8 lutego 2017 r. odbył się wyjazd do Muzeum Rolnictwa imienia ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, na wernisaż wystawy p.t. „SGGW WCZORAJ I DZIŚ. DWA WIEKI TRADYCJI”  będącej elementem kończącym obchody 200-lecia wyższego kształcenia rolniczego w Polsce. 

Ekspozycja została urządzona w salach pałacu będącego dawną posiadłością rodziny Starzeńskich, a obecnie siedzibą tutejszego Muzeum. 

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Władz Uczelni  prof. dr hab. Marian Binek – Prorektor ds. Nauki i prof. dr hab. Czesław Waszkiewicz  –  członek obu Rad Muzeów. Liczny udział w uroczystościach wzięli członkowie Stowarzyszenia Wychowanków SGGW. Przybyła liczna reprezentacja administracji lokalnej oraz uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. J. Iwaszkiewicza. 

 Po pięknych przemówieniach i wymianie pamiątkowych prezentów uczestnicy przeszli do sal wystawowych. 

Scenariusz wystawy z okazji jubileuszu 200-lecia kształcenia rolniczego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przygotowała Kustosz Muzeum SGGW pani mgr Karolina Grobelska, która w trakcie wernisażu przybliżyła nam jej koncepcję i tematykę.  

Należy podkreślić niezwykłą serdeczność i gościnność jakiej doznaliśmy ze strony pani mgr Doroty Łapiak – Dyrektora Muzeum Ciechanowskiego i Jej pracowników. Po przyjeździe zostaliśmy oprowadzeni po salach pałacu niezwykle bogato wyposażonych w zbiory nawiązujące do jego przeszłości. Pokazano nam też piękną ekspozycję pisanek Wielkanocnych znajdującą się w zabytkowej chacie oraz stary drewniany kościół. 

Po staropolsku zostaliśmy nakarmieni i napojeni. Uroku dodawała tego dnia  wspaniała zimowa sceneria. Żal było opuszczać tak niezwykłe miejsce. Obiecywaliśmy gospodarzom i sobie, że na pewno tu wrócimy! 

27.06. 2015 r. wybraliśmy się na Warmię i Mazury do rezerwatu sosny taborskiej i na pola lawendowe.  Po drodze, we wsi Tatary podziwialiśmy olbrzymi głaz narzutowy (19 m w obwodzie) zwany Kamieniem Tatarskim. Następnie w Nidzicy odwiedziliśmy, odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej, XIV w. zamek krzyżacki. Dalej odpoczęliśmy chwilę nad jeziorem Drwęckim w Ostródzie i pojechaliśmy do utworzonego 1957 roku rezerwatu sosny Taborskiej – we wsi Tabórz. Poprzez rezerwat prowadziła bardzo ciekawa ścieżka dydaktyczna (ok. 1,5 km). 

 Na obszarze  rezerwatu o pow. ok. 76 ha rosną sosny w wieku 200-250 lat , a także buk, dąb, grab, lipa i brzoza. Piękne, niezwykle smukłe i bardzo wysokie (30 – 40 m) sosny budziły powszechny zachwyt i podziw. W przeszłości cenione na świecie sosny taborskie wykorzystywano do budowy masztów żaglowców. W 1900 r. na  światowej wystawie w Paryżu sośnie Taborskiej nadano miano najlepszego sosnowego surowca świata. Drugim bardzo istotnym celem naszej wycieczki były pola lawendowe w miejscowości Nowe Kawkowo. 

Właścicielka malowniczo położonego na wzgórzach morenowych gospodarstwa agroturystycznego pani Joanna Posoch przyjęła nas herbatką lawendową i ciasteczkami lawendowymi. Następnie udaliśmy się do Żywego Muzeum Lawendowego urządzonego w łemkowskiej chacie przywiezionej z okolic Rymanowa. Tu wysłuchaliśmy opowieści o początkach założenia plantacji lawendy, obejrzeliśmy film o właścicielce plantacji i jej dokonaniach a także zobaczyliśmy aparaturę służącą do przetwarzania kwiatów lawendy (na olejek i wodę lawendową).  Na polu fioletowo kwitnącej lawendy, pani Joanna osobiście ścięła dla nas kwiaty. Wszyscy obdarowani pachnącymi bukiecikami, pełni wrażeń, w doskonałym nastroju wieczorem wróciliśmy do stolicy.  

 

Wyjazdy integracyjne